Американският вестник Chicago Tribune изследва популярните диети от последните години и определя най-достъпните.Според изследването кето, растителната, средиземноморската и палео диетите са най-евтините за всички популации. Диетологът коментира тези диети и каза пред 5-tv. ru каква вреда и полза могат да донесат на човешкото тяло.
Кето диетата
Кетогенната диета е свързана с избягване на въглехидрати. Основните храни в диетата трябва да бъдат протеини и ненаситени мазнини, които играят ролята на основните източници на енергия в организма. В този случай се активира процесът на „кетоза", който разгражда мазнините за енергия.
Човек трябва да яде 70–80% от здравословните мазнини, 20–25% от протеините и 5–10% от здравословните въглехидрати, като зеленчуци, на ден. Следните храни трябва да бъдат изключени от диетата:
- Плодове и сушени плодове;
- Захар;
- Сладкарски изделия;
- Брашно;
- Наденички;
- Полуфабрикати;
- Зеленчуци с високо съдържание на нишесте: царевица, картофи, тиква, бобови растения
- Зърнени храни;
- Алкохолни напитки.
Диета с ниско съдържание на въглехидрати е подходяща за тези, които искат да отслабнат бързо. В допълнение към балансираната диета на кето диета, трябва да добавите и физически упражнения, като тренировки във фитнеса. Но не прекалявайте! Има период на адаптация на тялото към нова диета. Диетичното меню на кето диетата се състои от:
- Риба;
- Морска храна;
- Говеждо, пилешко, пуешко месо;
- Пилешки и пъдпъдъчи яйца;
- Авокадо;
- Краставици;
- Тиквички;
- Зелените;
- Листни зеленчуци
- Буш плодове;
- Гъби;
- Ядки;
- Зехтин;
- Масло от семена на авокадо;
- Кокосово масло
- Крем;
- Семена.
Диетата има свои противопоказания. Кетогенната диета е противопоказана при хора с всякакъв вид захарен диабет, бъбречни заболявания, инсулинова зависимост и бременни жени. Кето диетата може да бъде опасна за тези, които имат проблеми с хормона пролактин. Поради липсата на нормално количество въглехидрати в диетата, съществува вероятност от нарушение на секрецията на хормони като естроген и прогестерон при жените.
Диетологът каза, че кето диетата е програма за лечение и се предписва от лекар. Преходът към тази диета може да навреди на човека, а не да му носи полза. Тя предупреди да не се доверява на популярни блогъри, които дават съвети на ляво и дясно. В случай на такава сериозна диета като кетогенна, определено трябва да се консултирате с Вашия лекар.
Цяла растителна диета
Преминаването към храни на растителна основа не означава, че ставате вегетарианец. Човекът започва здравословна диета, богата на витамини и хранителни вещества. Солената и сладка храна се заменя с естествени продукти без подобрители на вкуса, консерванти и други вредни елементи.
Какво означава цяла растителна диета? За да отговорите на този въпрос, струва си да се съсредоточите върху думата "зеленчук", тоест върху продукти от растителен произход. Новата диета изключва рафинирани и преработени животински продукти, с други думи полуфабрикати. При преминаване към растителна диета си струва да се откажете от такива познати храни като:
- Млечни продукти: мляко, кефир, сирене, извара, заквасена сметана, кисело мляко и други;
- Яйца;
- Всякакъв вид месо и риба;
- Морска храна;
- Други продукти, съдържащи елементи от животински произход, като мед.
Какво има тогава? Вегетарианството и веганството са в тенденция, което означава, че можете да заемете продукти от тези кошници за пазаруване. Например, млякото може лесно да бъде заменено с растително мляко: соево, кокосово, бадемово, овесено брашно и други. Да, на цена тя е малко по-висока, но предложенията на руския пазар в различни ценови категории се увеличават всеки ден. Използвайте същия принцип, за да изберете други продукти, направени от мляко. Целите растителни храни се фокусират върху въглехидратите, които трябва да са най-малко 80%, 10% мазнини и още 10% растителни протеини. Ако решите да преминете към този вид храна, напълнете хладилника със следните продукти:
- Плодове;
- Зеленчуци;
- Клубени: кореноплодни зеленчуци, картофи, цвекло, рутабага, пащърнак и други;
- Цели зърна;
- Пълнозърнест хляб;
- Бобови растения;
- Вегетариански и веган храни: сладкиши, соево месо, растително мляко, соеви пудинги, тофу и др.
Диетологът забеляза, че диета, базирана на растителни продукти, може да се сравни с православен пост. Диетолог съветва да се спазва цяла растителна диета като част от дните на гладно, за да се поддържа здравето. Но преди да преминете напълно към такава органична диета, струва си да проверите генетиката си.
Не всички хора са в състояние да "седят" на растителна диета поради ниското съдържание на някои елементи, като витамини В и С. Първо, трябва да се консултирате с Вашия лекар за избора на хранителни добавки, които ще запълнят дефицита на цяла растителна диета.
Диетологът предупреди, че след около пет години такава диета без медицински прегледи може да възникнат проблеми в човешкото тяло.
Палео диета
Палеолитната диета се нарича пещерна диета. Това е отказ от бързо хранене, удобни храни, прости въглехидрати в полза на традиционната храна.
Този тип диета ускорява метаболизма и засяга чистотата на кожата. През 2013 г. диетата от палеолита е призната за най-популярната от заявките в Google, отбелязва порталът HuffPost. Но има и отрицателно мнение за тази хранителна програма. Британската диетична асоциация обяви диетата на Палео за най-лошата препоръчителна диета през 2015 г. Според асоциацията тази диета е способна да развие недостиг на хранителни вещества.
Диетологът смята, че палеолитната диета може да действа като програма за лечение според препоръките на лекарите. Подходящ е за тези хора, които имат проблеми с имунната система. Менюто палео включва животински продукти, но с органичен произход. Разберете как са били хранени животните, преди да са попаднали на рафтовете. В съвременното животновъдство царевицата се използва като фураж и е забранена от философията на палео. Също така трябва да преминете към следните продукти:
- Месо от добитък, птици, риба;
- Морска храна;
- Зеленчуци;
- Плодове, но само след физическо натоварване;
- "Сурови" ядки без печене;
- Растителни масла, но изключително студено пресовани с етикет Virgin;
- Семена.
За да определите „забранената" палео диета, помислете какви храни не са били на разположение през ерата на палеолита. По принцип се откажете:
- Млечни продукти;
- Соеви продукти;
- Захар;
- Газирани напитки;
- Сладкарски изделия;
- Кафе и чай;
- Зърнени култури;
- Бобови растения.
Преди палео диетата си струва да бъдете тествани за непоносимост към определени храни. Диетологът отбеляза, че здравословното хранене за съвременния човек трябва да бъде балансирано и да включва всички групи храни. По примера на палеолитната диета нашите предци са се хранили преди хиляди години. Еволюцията на човешкото тяло не е в крак с цивилизационните фактори, които се наблюдават през последните 10-15 години.
Средиземноморска диета
Несложна диета, основана на традиционната средиземноморска диета. Храненето им е идеално балансирано, а основата са въглехидратите, процентът на които е 60% от общата диета. Също така 30% се дават на мазнини, получени главно от зехтин и 10% на протеини - бобови растения, риба, месо.
Диетологът смята, че средиземноморската диета е една от най-ефективните, но за хората, които живеят в средиземноморския регион. Ефектът от диетата зависи от климата, ритъма на живот и свежестта на храната. Засяга активността, жизнеността и дълголетието. По време на диетата трябва да консумирате:
- Зеленчуци;
- Зелените;
- Зелени и черни маслини;
- Зехтин;
- Ядки;
- Естествено и постно месо, но в малки количества;
- Морска храна;
- Яйца, но не повече от четири на седмица;
- Малки количества ферментирали млечни продукти;
- Зърнени храни;
- Пълнозърнести тестени изделия;
- Пълнозърнест хляб;
- Бобови растения.
За да успеете да отслабнете със средиземноморската диета, трябва да се храните на малки хранения и да не забравяте за физическата активност. Закуската трябва да включва сложни въглехидрати като мюсли или зърнени храни. За обяд пригответе тестени изделия и зеленчуци, а за вечеря протеини и също пресни зеленчуци. Заслужава си да изключите от менюто си по време на диетата:
- Мазни млечни продукти;
- Захар;
- Намалете приема на сол;
- Дебел;
- Червено месо.
Нашата хранителна програма трябва да включва източници на пълноценни протеини и животински мазнини за енергия.