Диета при остър и хроничен панкреатит

Лечение и диета за панкреатит на панкреаса, примерно меню и други характеристики на храненето на пациента са въпроси, които не могат да бъдат пренебрегнати. По време на обостряне диетата е много ограничена, по време на периоди на ремисия пациентът може да си позволи малко разнообразие.За да контролирате диетата си, препоръчително е да съставите списък с ястия за седмицата, това ще направи храната разнообразна и вкусна и ще избегне нежелани сривове и консумация на забранени храни.

Възпален панкреас с панкреатит

Принципи на хранене

Панкреатит, симптоми и лечение, диета по време на обостряния и ремисии са въпроси, които засягат всички хора, които имат проблеми със стомашно-чревния тракт.

Болестта често възниква поради неправилно хранене.

Злоупотребата с мазни и пържени храни, прекомерната консумация на алкохол причиняват болки в корема, пристъпи на гадене и общо влошаване на здравето. Това се дължи на промени в киселинността в тънките черва, с излишък от ензими и токсини. При липса на адекватно лечение заболяването прогресира и характерните признаци стават все по-изразени. По време на екзацербации състоянието на пациента се влошава рязко, след преминаване на атаката пациентът постепенно започва да се чувства по-добре. Спазването на балансирана диета ще помогне за ускоряване на настъпването на ремисия. Лечението при възрастни и деца се допълва от приема на лекарства, предписани от лекар.

Терапевтичното хранене при панкреатит е ключът към нормализиране на функционирането на панкреаса.

Правилно подбраните продукти не дразнят стомашно-чревния тракт, осигурявайки на организма необходимото количество протеини, въглехидрати, мазнини и витамини. Менюто зависи от стадия на заболяването. По време на екзацербации се препоръчва пълно гладуване, след което диетата постепенно се разширява. Лекуващият лекар трябва да обясни какво можете да ядете с панкреатит. Трябва да се придържате към строга диета в продължение на шест месеца, след което можете да преминете към по-спокоен режим на хранене. Въпреки това, забранените храни трябва да се избягват дори в хроничната фаза. Те могат да провокират атака, след което лечението ще трябва да започне отначало.

Пациентът с панкреатит трябва да се храни често, на малки порции. За предпочитане е дневната диета да се раздели на 4-5 хранения, преди лягане можете да ядете плод, да пиете зеленчуков сок или всякаква ферментирала млечна напитка без захар. Не се препоръчва гладуване и силно намаляване на порциите, отказът от хранене е необходим само в началото на заболяването или след тежки пристъпи. Въпреки това, не трябва да преяждате, превишаването на дневния прием на калории влошава храносмилането, провокира проблеми с изпражненията и може да причини дискомфорт в панкреаса. Препоръчително е да обсъдите всички нюанси на храненето с панкреатит с Вашия лекар.

Храната трябва да се приготвя ежедневно, за предпочитане е да избягвате да посещавате ресторанти, където няма начин да се контролира свежестта на храната и състава на ястията. Терапевтичната диета включва ястия, приготвени на пара, варени, печени във фурна или микровълнова печка. За нормалното усвояване на лекарствата е необходимо правилното хранене. Например, когато приемате ензимна добавка, диетата трябва да изключва киселинни храни и животински мазнини.

Меню за обостряния

Остър пристъп на панкреатит е добра причина за хоспитализация. По-нататъшното лечение се извършва под наблюдението на лекар.

През първите 3 дни след атаката е препоръчително да се поддържа гладна диета, като се дава почивка на панкреаса.

Оризовата вода, минералната вода, инфузия на шипка и слаб билков чай ще помогнат за поддържане на силата. Пийте 5-6 чаши течност на ден, това стимулира елиминирането на токсините и намалява нивата на киселинност. В някои случаи се предвижда интравенозно приложение на разтвори, които поддържат тялото.

След 2 дни строга диета ви позволява да включите нови ястия в диетата си: настъргани варени моркови, картофено пюре или тиквички, кюфтета или суфле от постна риба или пилешко филе. През този период са полезни течната каша на вода, пюрирани зеленчукови супи, домашно желе. Ако здравето ви позволява, можете да въведете задушени зеленчуци и плодове в диетата си.

Леката диета за панкреатит при възрастни и деца включва малки порции и хранене най-малко 4 пъти на ден. По време на острия период е необходимо да се изключат твърде горещи ястия, да се спазва умереност със сол, захар и подправки. Всички храни се приготвят у дома и не могат да се съхраняват дълго време.

Забранени продукти

При остър или хроничен панкреатит храненето трябва стриктно да отговаря на препоръките на лекуващия лекар. Трябва да сте внимателни при избора на продукти. Има ястия, които трябва да бъдат окончателно изключени от менюто. Стоп списъкът включва:

  • хидрогенирани растителни и животински мазнини;
  • люти подправки и подправки;
  • пушени деликатеси и колбаси;
  • консервирани храни;
  • ястия, приготвени дълбоко пържени или на открит огън;
  • индустриални сладкиши;
  • газирани напитки;
  • алкохол под всякаква форма;
  • гъби;
  • силни костни и месни бульони;
  • бързо хранене;
  • панирани полуфабрикати;
  • тлъсто червено месо.

По време на екзацербации списъкът на забранените храни се разширява значително. Той включва ястия, които могат да се консумират по време на ремисия, като се фокусира върху общото състояние на пациента. В острия период е необходимо да се премахнат от диетата:

  1. Сладки плодове и плодове:грозде, смокини, круши, фурми. Това важи както за пресни плодове, така и за различни десерти на тяхна основа.
  2. Бобови растения:соя, грах, боб, леща. Продуктите от тази категория не се препоръчват за консумация дори след термична обработка.
  3. Задушени, печени или пържени храни.Те предизвикват повишена секреция на стомашен сок, което е нежелателно при остър панкреатит.
  4. Всякакви пресни зеленчуци и плодове.Те трябва да бъдат варени или на пара.
  5. Кисели храни:маринати, кисело зеле, индустриални или домашни сосове.

Всички горепосочени продукти се премахват от диетата за поне шест месеца. По-точното време на терапевтичната диета зависи от препоръките на лекаря и индивидуалното състояние на пациента.

Какво да ядем при хроничен панкреатит

Лекуващият лекар трябва да разбере как да се храни правилно, когато панкреатитът е станал хроничен. Преди това такова заболяване предполагаше специфична цел - диетична таблица 1. Първата таблица изключва мазни и пържени храни, като позволява умерено количество яйца, печени продукти, постно месо и риба.

Задължителен елемент е голямо количество течност.

Полезно е да включите в ежедневната си диета пасирани и засищащи супи със слаб пилешки или зеленчуков бульон, течни каши на вода или обезмаслено мляко, прясно изцедени сокове, минерална вода и билкови чайове. У дома можете да приготвите неподсладени плодови напитки от пресни или замразени плодове, компоти от пресни плодове и сушени плодове и течно желе.

Съвременната диетична терапия предполага различна градация. Вместо номерационни таблици са въведени азбучни съкращения, докато основният набор от продукти, препоръчвани за дадено заболяване, остава практически непроменен. При заболявания на панкреаса е подходяща високопротеинова диета (високопротеинова диета) или SB (мека диета). Първият вариант се препоръчва по време на периода на ремисия, вторият е показан за пациенти с риск от екзацербации. Диетата се разработва индивидуално, като се вземе предвид състоянието на пациента.

Разрешени продукти при хронични заболявания

Когато решавате какво можете да ядете с хроничен панкреатит, трябва да се съсредоточите върху препоръките на специалистите. Списъкът с продукти е доста широк, но за предотвратяване на екзацербации е необходимо стриктно да се придържате към препоръчаното количество. Точната кухненска везна ще ви помогне да определите дневния си лимит. Правилата за създаване на меню за една седмица за панкреатит предполагат следните стандарти:

  • сушен пшеничен или зърнест хляб: не повече от 300 г на ден;
  • мазнини: 80 g (този лимит включва млечни и животински мазнини, съдържащи се в натуралните продукти);
  • яйца: не повече от 4 броя на седмица.

Освен това ежедневната ви диета трябва да включва:

  • постно птиче месо без кожа (пилешко, пуешко);
  • нискомаслена морска и речна риба (треска, минтай, щука, щука);
  • мляко и ферментирали млечни продукти (извара, кефир, варенец, ферментирало печено мляко, кисело мляко без подсладители и добавки);
  • каша от пълнозърнести зърнени култури (елда, ориз, просо, перлен ечемик, овесена каша).

Диетичното хранене при панкреатит при възрастни и деца включва постепенно увеличаване на количеството зеленчуци и плодове. Струва си да следвате вегетарианска диета в продължение на няколко дни, това е особено полезно за хора с наднормено телесно тегло. При панкреатит менюто трябва да включва:

  1. Морков.Източник на каротин, ценни диетични фибри. Използва се пресен или варен за приготвяне на салати, пюрирани супи, суфлета и гювечи. Полезен е прясно изцеден сок от моркови с капка зехтин или сметана.
  2. картофи.Богат на калий и натрий, лесно смилаем, спомага за намаляване на киселинността. По-добре е да сервирате кореноплодни зеленчуци като пюре. Картофите ще бъдат отлична гарнитура, основа за питателна супа. Не се препоръчва да се пържи дълбоко, пържи или пече на скара.
  3. Тиквички.Те съдържат минимум калории, богати са на калий и имат леко слабително действие. Подходящ за приготвяне на зеленчукова юфка, различни яхнии, супи, гювечи и пюрета. Съчетава се добре с други зеленчуци, месо и риба.
  4. Ябълки.Източник на витамин С, калий, желязо. Използват се за приготвяне на пресни сокове, компоти и различни десерти с минимално съдържание на захар. За предпочитане е да се използват местни сортове с богат сладък вкус (Antonovka, Ranet).
  5. Банани.Богат на калий, витамини от група В, ценни аминокиселини. Те са лесно смилаеми и не предизвикват повишаване на киселинността. За предпочитане е прясна, може да се включва в плодови салати, смутита, пюрета и суфлета.

Примерно меню за седмицата

Менюто за панкреатит трябва да бъде възможно най-разнообразно. Препоръчително е да направите списък с хранителни стоки предварително и да приготвяте пресни ястия всеки ден. Таблицата включва приблизителна диета, важно е да се гарантира, че ястията не се повтарят твърде често.

Колкото по-интересна е диетата, толкова по-малко е изкушението да хапнете деликатес от забранения списък и да рискувате да получите нова атака.

Пациентът трябва да реши как да се храни по време на панкреатит, но преди да създадете собствено меню за седмицата, трябва да се консултирате с Вашия лекар.

Дни от седмицата закуска Вечеря Следобедна закуска Вечеря
понеделник Овесена каша от елда, напитка от цикория. Зелена салата, супа от броколи, печена треска, компот от сушени плодове. Плодово желе. Морска паста, шипков чай.
вторник Гювеч от извара със стафиди, зелен чай. Бульон с кюфтета, пилаф със зеленчуци, сок от горски плодове. Соево сирене, бисквита. Зеленчукова яхния, какао.
сряда Овесена каша. Салата от цвекло, пилешки бульон, телешки котлет с картофено пюре, ябълков сок. Печена ябълка. Рибно суфле, тост, чай.
четвъртък Омлет със зеленчуци, препечен хляб, чай. Салата от моркови, супа от зелено зеле, кюфтета, компот от ябълки. Сушени кайсии, бадеми. Яхния от тиквички, чай от шипка.
петък Чийзкейкове със заквасена сметана, напитка от цикория. Салата от прясно зеле, супа от броколи, треска с картофи, сок от червени боровинки. Бери желе, бисквита. Домашно суши, зелен чай.
Събота Извара, напитка от цикория. Плодова салата, постна зелева чорба, сарми, млечно желе. Постно сирене, грозде. Пилешко соте, билков чай.
неделя Просо каша, чай с мляко. Салата от домати и краставици, рибена супа, сотиран патладжан, компот от сушени кайсии. Ябълково суфле. Паста с морски дарове, чай.

Храната при панкреатит трябва да е прясно приготвена и да не се съхранява в хладилник. За приготвяне на ястия за всеки ден не използвайте панирани полуфабрикати, съдържащи прекомерно количество сол, захар или мазнини. Единственото изключение са специални продукти за пациенти с панкреатит, продавани в отделите за медицинско хранене. Те са с балансиран състав и не съдържат изкуствени консерванти, оцветители, подобрители на вкуса и други вредни съставки. Месни, рибни или зеленчукови заготовки се съчетават добре и могат да станат съставки за вкусни и здравословни домашно приготвени ястия.

Диетата след панкреатит практически не се различава от менюто, препоръчано за хронични пациенти. Дори ако лекарят е решил, че пациентът вече не е изложен на риск от обостряне, не трябва да се отдадете на мазни, солени и сладки храни.

Панкреасът е много чувствителен орган, всяка атака се отразява негативно на състоянието му, увеличавайки риска от усложнения.

През деня трябва да приемате много течности, а вечер да намалите количеството, за да избегнете подуване.

Здравословни рецепти

Диетичните рецепти за панкреатит са прости, ястията съдържат минимум съставки. Да се научите да готвите здравословна и вкусна храна не е трудно. За начало трябва да придобиете набор от необходими инструменти и оборудване. Следният полезен набор ще ви помогне да осигурите идеално меню за пациентите:

  • двоен котел;
  • модерна микровълнова фурна с функция за печене;
  • Форми за порции;
  • мерителни прибори със скала за прецизно дозиране на съставките;
  • кухненски везни, които ви позволяват да регулирате размера на порциите;
  • блендер за приготвяне на пюрета, суфлета, смутита и мусове.

Когато приготвяте храна, трябва да намалите количеството захар, сол и люти подправки. Правилно приготвените ястия ще бъдат вкусни и без изкуствени добавки, достатъчно е да ги овкусите с билки, нерафинирано растително масло, мед и други полезни съставки.

  1. Шипкова напитка.Съдържа необходимото количество аскорбинова киселина, помага за лечение на панкреатит в хроничен или остър стадий. За да приготвите шепа сухи плодове, залейте с 1 литър вряща вода и оставете в термос за няколко часа. Преди пиене напитката може да се подслади с 1 ч. л. натурален мед. Същата запарка може да се приготви и от плодовете на глог или арония.
  2. Пилешко филе.Гърдите без кожа се разрязват по дължина и се слагат в чиния. Всяка порция се поръсва с малко количество морска сол, смесена със сухи билки: розмарин, мащерка, целина, магданоз. Филето се пече покрито в микровълнова фурна за 10 минути. Можете да сервирате с картофено пюре или карфиол на пара.
  3. Супа от броколи и карфиол.За приготвянето му можете да използвате пресни или замразени храни. Съцветията се разделят на малки части и се варят в малко количество вода. Когато зелето омекне, изсипете супата в купа на блендер и я пасирайте. Готовото ястие се посолява леко, добавя се малко зехтин и домашни пшенични крутони.
  4. Зеленчукова запеканка.Тиквичката, картофите и морковите се измиват, обелват и нарязват на много тънки филийки. Удобно е да режете зеленчуци със специален нож или нож за белене. Тънки плочи се поставят в топлоустойчива форма, леко намазана с растително масло. Всеки слой се поръсва с ароматни билки и леко се напръсква с масло. Солта се добавя в минимални количества. Ястието се слага във фурната и се пече до омекване на зеленчуците. Повърхността на гювеча се поръсва с настъргано нискомаслено сирене и се слага във фурната за още 2 минути. Можете да сервирате зеленчуците самостоятелно или като гарнитура към птици и риба.

Правилното хранене при панкреатичен панкреатит ще помогне да се избегнат болка, увреждане и спешна хоспитализация. Задачата на лекаря и пациента е да постигнат дългосрочна ремисия и да изключат нови атаки. Лекуващият лекар ще може да обясни какво е и какво не е възможно при панкреатит, да препоръча най-здравословните храни и да ви помогне да създадете балансирано меню.